ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունվարի 11-ին Հերիքնազ Տիգրանյանի նախագահությամբ գումարել է հերթական նիստը:
Հանձնաժողովը քննարկել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Բազմազավակ ընտանիքների մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Թադեւոս Ավետիսյանը տեղեկացրել է, որ 2000 թվականից սկսած՝ բազմազավակ ընտանիքների թիվը նվազել է, իսկ այդ ընտանիքներում աղքատության միջին մակարդակը գրեթե կրկնակի բարձր է:
Հիմնական զեկուցողը, մանրամասն ներկայացնելով առաջարկվող կարգավորումները, նշել է, որ հատկորոշվել է «բազմազավակ ընտանիք» հասկացությունը, սահմանվել են տրամադրվող աջակցության հիմնական նպատակները, ուղղությունները, տեսակներն ու պայմանները:
Առաջարկվող լրացումներով կկարգավորվեն նաեւ բազմազավակ ընտանիքի կարգավիճակի տրման, մերժման եւ դադարեցման հետ կապված հարաբերությունները: Հիմնական զեկուցողի արձանագրմամբ՝ կարեւոր, նոր մոտեցում է բազմազավակ ընտանիքի՝ 18 տարին լրացած անդամների պարտադիր բժշկական ապահովագրությունը:
Հարակից զեկուցող, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը ներկայացրել է բազմազավակ ընտանիքներին աջակցության՝ Կառավարության կողմից ներկայում իրականացվող եւ նախատեսվող ծրագրերը, անդրադարձել ժողովրդագրական քաղաքականության ռազմավարությանը:
Նա տեղեկացրել է, որ նախարարությունը դեռեւս 2021 թվականի ապրիլին շրջանառության մեջ է դրել «Բազմազավակ ընտանիքների մասին» օրենքի նախագծի լրամշակված տարբերակը, որը տեղադրված է «e-draft» իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում, եւ սահմանված կարգով Կառավարության հավանությանն արժանանալուց հետո կներկայացվի խորհրդարան:
Նախագծի վերաբերյալ տեղի են ունեցել հանրային քննարկումներ, եղել են բազմաթիվ առաջարկություններ ու դիտարկումներ, որոնք տեղայնացվել են: Ըստ Դավիթ Խաչատրյանի՝ այն թիրախավորումները, որոնք դրվել են ներկայում քննարկվող նախագծում, որոշ դեպքերում համընկնում են Կառավարության ներկայացրած նախագծում:
Հանձնաժողովականները մտքեր են փոխանակել բազմազավակության աջակցության, սոցիալական երաշխիքների, ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված ռազմավարական քայլերի, երեխաների խնամքը եւ աշխատանքը համատաղելու, խնամքի ծառայությունների, խնամքի նպաստի համակարգի, ծնողավարության դպրոցների մոդելների ներդրման, ժողովրդագրական քաղաքականության ռազմավարության հարցերի վերաբերյալ:
Հերիքնազ Տիգրանյանը, անդրադառնալով նախագծի իրավակարգավորումներին, նշել է, որ այն այս տեսքով ընդունելը խնդրահարույց է հետագայում իրավակիրառ պրակտիկայի համար: Նրա կարծիքով՝ նախագիծը դեռեւս վերջնական մշակում պետք է անցնի:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված՝ ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած  ««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի, պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած ««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծի եւ ««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումները հետաձգվել են:

11 января Постоянная комиссия НС по труду и социальным вопросам созвала очередное заседание под председательством Э.Тигранян.
Комиссия обсудила проект закона “О многодетных семьях”, предложенный фракцией “Армения”.
Основной докладчик Т.Аветисян сообщил, что начиная с 2000 г. количество многодетных семей уменьшилось, а средний уровень бедности в этих семьях увеличился почти вдвое.
Подробно представив предложенные положения,   Т.Аветисян отметил, что определены понятие “многодетная семья”, основные цели, направления, виды и условия оказываемой помощи.
Предлагаемые поправки также будут регулировать отношения, связанные с предоставлением, отказом и прекращением статуса многодетной семьи. По словам основного докладчика, важным новым подходом является обязательное медицинское страхование членов многодетной семьи старше 18 лет.
Содокладчик, заместитель министра труда и социальных вопросов РА Д.Хачатрян представил реализуемые и планируемые правительством программы поддержки многодетных семей, коснулся стратегии демографической политики.
Он проинформировал, что в апреле 2021 г. министерство запустило доработанную версию законопроекта “О многодетных семьях”, которая размещена на совместном сайте публикации нормативно-правовых актов “e-draft” и будет внесена в парламент после утверждения правительством.
По проекту состоялись публичные обсуждения, поступило множество предложений и замечаний, которые были локализованы. По Д.Хачатряну, цели, поставленные в обсуждаемом проекте, в некоторых случаях совпадают с проектом, представленным правительством.
Члены комиссии обменялись мнениями о поддержке многодетности, социальных гарантиях, стратегических шагах по улучшению демографической ситуации, совмещении ухода за детьми и работы, услугах по уходу, системе пособий по уходу, внедрении моделей родительской школы, стратегии демографической политики.
Э.Тигранян, коснувшись правовых норм проекта, отметила, что его принятие в таком виде проблематично для будущей правоприменительной практики. По ее словам, проект еще не доработан.
Проект получил отрицательное заключение.
Отложено обсуждение включенных в повестку дня заседания ряда проектов о внесении поправок в закон “О государственных пенсиях” и прилагаемый пакет.